Aleksander Kamiński to autor książki pt.”Kamienie na szaniec“. Zdecydowana większość osób kojarzy tą książkę ze szkoły podstawowej, ponieważ jest to obowiązkowa lektura. Nie jest ona długa, ale na pewno daje do myślenia. Głównym celem tej książki jest oddanie hołdu młodym ludziom, którzy bez zastanowienia postanowili walczyć za wolność swojego kraju. Mogli uciec, przecież nikt nie kazał im stawać do walki. Tylko, że oni nie chcieli. Mężczyźni mieli swoje ambicje, swoje plany, ale byli w stanie odłożyć je na bok, porzucić po to, aby pokazać co tak naprawdę jest dla nich ważne. Czy dzisiejsza młodzież zdolna jest do tego, aby pokazać takie akty heroizmu?

1 września 1939 roku

Jan Bytnar, Aleksy Dawidowski i Tadeusz Zawadzki to trzech przyjaciół, którzy ukończyli właśnie jedno z liceów, jakie znajdowało się na terenie Warszawy. Młodzi ludzie cieszą się tym, że mają wakacje i mają wolne. Potem będą myśleli o studiach. Wszyscy należą do 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Chłopcy wiedzą, że już niedługo będą musieli podjąć się realizacji życiowych planów, ale te dwa miesiące wakacyjne mają należeć do nich. Nadchodzi 1 września 1939 roku. Dzień, który sprawia, że całe ich plany upadają. Dzień w którym doszło do najazdu na Polskę przez Niemców. To dzień, który miał być dla nich prawdziwym egzaminem dojrzałości i jak się okazało – młodzi ludzie zdali go wyśmienicie. Bez problemu stanęli do walki o wolność swojego kraju, uczestnicząc w walkach konspiracyjnych. Zośka (Tadeusz Zawadzki), Rudy (Jan Bytnar), Alek (Aleksy Dawidowski) – trzech przyjaciół na dobre i na złe.

Odbicie z niewoli

Rudy i Alek w 1943 dostali się do niewoli. Byli torturowani na różne sposoby, ale żaden z nich nie wydał swoich kolegów. Zośka, który jako jedyny został na wolności, postanowił zorganizować akcję, dzięki której jego przyjaciele będą mogli wydostać się z niewoli. Doszło do słynnej akcji pod Arsenałem, która ukazała się wielkim powodzeniem. Wszyscy zostali uwolnieni, a wróg został pokonany. Tylko, że Rudy i Alek byli poważnie ranni. Po zakończeniu akcji, kilka dni później, obydwoje zmarli. Dla Zośki był to potężny cios, który nie mógł przeboleć śmierci swoich przyjaciół. “Kamienie na szaniec” (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/kamienie-na-szaniec-aleksander-kaminski) to tak naprawdę jego wspomnienia, które miały mu pomóc poradzić sobie z depresją po śmierci Rudego i Alka. Dzięki temu dzisiaj kolejne pokolenia mogą poznać bohaterską postawę młodych ludzi z których należy brać przykład. Walka o niepodległość swojego kraju jest bardzo ważna.

Zima - zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com